(Photo by Steven Lantzy/Lantzy Photography)

2022 PIAA, District 2 and Eastern Conference Playoffs presented by Careers at Allied Services:

ALL WEEK 12 GAMES ARE FRIDAY AT 7PM

District 2/4/11 Class 6A Subregional 

QUARTERFINALS – November 4

(1) Emmaus Hornets 42, (8) Wilkes-Barre Wolfpack 14

4) Freedom Patriots 38, (5) Hazleton Area Cougars 0

(6) Parkland Trojans 42, (3) Nazareth Eagles 14

(2) Northampton Koncrete Kids 14, (7) Stroudsburg Mountaineers 7

SEMIFINALS (Games will be at higher seed) – November 11

(4) Freedom Patriots 28,  (1) Emmaus Hornets 27

(6) Parkland Trojans 31, (2) Northampton Koncrete Kids 13

FINAL Friday, November 18th – 7pm

(6) Parkland Trojans 35, (4) Freedom Patriots 10

CLASS 5A

SEMIFINALS

(1) Scranton Knights 42, (4) Abington Heights Comets 7

(3) Delaware Valley Warriors 41,  (2) Pittston Area Patriots 0

FINAL – Thursday, November 10

(3) Delaware Valley Warriors 24,  (1) Scranton Knights 21

PIAA FIRST ROUND – Friday, November 18 – 7:00pm

(11-1) Whitehall Zephyrs 34, (2-1) Delaware Valley Warriors 13

CLASS 4A

QUARTERFINALS

(1) Crestwood Comets 61, (8) Nanticoke Trojans 7

(4) Berwick Bulldogs 28, (5) North Pocono Trojans 14

(3) Dallas Mountaineers 49, (6) Wyoming Area Warriors 28

(2) Valley View Cougars 54, (7) Honesdale Hornets 7

SEMIFINALS – Saturday, November 12

(1) Crestwood Comets 56, (4) Berwick Bulldogs 14

(2) Valley View Cougars 31, (3) Dallas Mountaineers 14

FINAL – Friday, November 18th 7:00pm

(1) Crestwood Comets 12, (2) Valley View Cougars 7

PIAA QUARTERFINAL – Saturday, November 26th 1:00pm

(2-1) Crestwood Comets at (12-1) Bonner-Prendie Friars at Northeast Super Site

PIAA SEMIFINAL – Friday, December 2nd, 7:00pm

(2-1) Crestwood Comets at (3-1) Bishop McDevitt Crusaders at Don Thomas Stadium (Exeter HS)

CLASS 3A

SEMIFINALS

(1) Western Wayne Wildcats 36, (4) Carbondale Area Chargers 7

(2) Scranton Prep Cavaliers 42, (3) Lake-Lehman Black Knights 7

FINAL – Saturday, November 12

(2) Scranton Prep Cavaliers 28, (1) Western Wayne Wildcats 14

PIAA FIRST ROUND – Friday, November 18 – 7:00pm

(12-1) Neumann-Goretti Saints 22, (2-1) Scranton Prep Cavaliers 14

CLASS 2A

SEMIFINALS

(1) Lakeland Chiefs 69, (4) Holy Redeemer Royals 29

(2) Dunmore Bucks 17, (3) Riverside Vikings 14

FINAL – Thursday, November 10

(1) Lakeland Chiefs 20, (2) Dunmore Bucks 14

PIAA FIRST ROUND – Friday, November 18 –  7:00pm

(11-1) Executive Education Raptors 42, (2-1) Lakeland Chiefs 15

CLASS 1A

DISTRICT FINAL

(2) Lackawanna Trail Lions 24,  (1) Old Forge Blue Devils 21 (OT)

DISTRICT 1/2 SUBREGIONAL – Thursday, November 10

(2-1) Lackawanna Trail Lions 40, (1-1) Jenkintown Drakes 7

PIAA FIRST ROUND – Saturday, November 19 – 1:00pm

(11-1) Northern Lehigh 40,  (2-1) Lackawanna Trail 7

Eastern Conference

Class 6A/5A – Saturday, November 5th – 7pm

(2) Williamsport Millionaires 59, (1) Boyertown Bears 28

Class 1A/2A – Saturday, November 5th – 12:30pm

(1) Pen Argyl Green Knights 35, (2) Susquehanna Sabers 0